Sztućce drewniane - jak powstają?

10/07/2022

Drewniane sztućce jednorazowe wciąż zyskują na popularności w wielu branżach. Nie wszyscy użytkownicy wiedzą jednak, jak przebiega produkcja wyrobów. Aby uniknąć nieporozumień i nie ulec mitom, warto bliżej przyjrzeć się etapom wytwarzania sztućców z drewna. Jakie aspekty decydują o jakości drewnianych produktów?

Sztućce drewniane od A do Z – proces produkcji w pigułce

Wbrew pozorom praca nad tworzeniem jednorazowych sztućców drewnianych nie zaczyna się w zakładzie produkcyjnym, ale znacznie wcześniej. Pierwszym, kluczowym etapem jest wybór odpowiedniego drewna. Surowiec powinien być przede wszystkim bardzo dobrej jakości, bez sęków i pęknięć oraz powinien być wytrzymały i trwały . Takimi właściwościami charakteryzuje się między innymi drewno brzozowe oraz bukowe. Kluczowym zagadnieniem jest pochodzenie drewna, które musi być z legalnych i bezpiecznych źródeł.

Wybór wysokiej klasy drewna umożliwia przejście do kolejnej fazy, a więc – obróbki materiału. Drewniane sztućce będą spełniać swoje funkcje tylko wtedy, gdy zostaną właściwie wycięte i wygładzone. Idealny kształt oraz gładkość sztućców z drewna można osiągnąć dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Istotne jest wytworzenie wysokiej jakości taśmy fornirowej, z której następnie wytwarzane są odpowiednie kształty sztućców drewnianych. Maszyny produkcyjne powinny wytwarzać dużą ilość asortymentu przy zachowaniu najwyższej jakości każdego z produktów. Kolejnym etapem jest proces suszenia i czyszczenia wyrobów. Tylko wyroby drewniane o odpowiedniej wilgotności i gładkości mogą być przekazane do kolejnych etapów produkcji.

Produkcja drewnianych sztućców nie kończy się wraz z wyłączeniem maszyn. Równie istotne są kolejne procesy: pakowanie i magazynowanie gotowych wyrobów. Pakowanie i kontrola jakości odbywa się według określonych procedur. Tylko odpowiedniej jakości produkty finalnie zostaną dostarczone do klienta. Sztućce jednorazowe drewniane należy przechowywać w ściśle kontrolowanych warunkach. Tylko w ten sposób można zachować wysoką wartość sztućców z drewna uzyskaną we wcześniejszych etapach.

Wiarygodny producent sztućców drewnianych – jak go rozpoznać?

Warto wybierać produkty od wiarygodnych firm. Przed dokonaniem zakupu należy zweryfikować, czy producent jest godny zaufania. Producent sztućców drewnianych powinien posiadać certyfikaty potwierdzające zgodność wyrobów z odpowiednimi normami oraz jakość i pochodzenie surowca, z którego są wytwarzane. Dokumenty są nie tylko dowodem ekologicznej pracy, ale też potwierdzają, że oferowane drewniane sztućce mogą mieć kontakt z żywnością.

Masz więcej pytań odnośnie drewnianych sztućców drewnianych?

Napisz do nas lub odwiedź naszą stronę internetową i facebooka!

Bliskie są Ci nasze wartości?

Jesteś przedstawicielem producenta żywności lub hurtowni i potrzebujesz
wysokiej jakości drewnianych produktów w przystępnej cenie?

Skontaktuj się z nami już teraz

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności