Jak wygląda recykling drewna poużytkowego?

03/11/2022

W procesie produkcji wyrobów drewnianych część materiału ulega zniszczeniu. Powstałe odpadki można jednak ponownie wykorzystać. Na czym polega recykling drewna?

Recykling drewna poużytkowego – co warto wiedzieć?

Drewno poużytkowe to surowiec powstały w wyniku obróbki drewna, który ze względu na niską żywotność został zaklasyfikowany do grupy odpadów. Proces recyklingu umożliwia ponowne wykorzystanie drewna poużytkowego. Przetwarzanie materiału składa się z kilku podstawowych etapów. Recykling drewna polega na rozdrobnieniu odpadów, które następnie zostają oddzielone od innych surowców powstałych podczas produkcji.

Uzyskane w ten sposób zrębki, w zależności od klasy, mogą spełniać nowe funkcje w różnych dziedzinach. Często odpady drewniane zostają przerobione na trociny, które są stosowane przede wszystkim w ogrodnictwie i rolnictwie. Oprócz tego, drewno poddane przeróbce służy do produkcji materiałów konstrukcyjnych, takich jak płyty wiórowe i pilśniowe. Recykling drewna pozwala również uzyskać materiały opałowe, na przykład węgiel drzewny. Natomiast biologiczne przetwarzenie odpadów drewnianych stanowi podstawę produkcji kompostu.

Zalety recyklingu – krótki przegląd

Recykling drewna jest podstawą ochrony ekosystemu. Dlaczego? Ponowne wykorzystanie odpadów drewnianych ogranicza wycinkę drzew. Co więcej, przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Warto zwrócić uwagę również na ekonomiczny aspekt recyklingu. Użycie przetworzonego drewna wpływa na obniżenie kosztów procesu produkcji wyrobów drewnianych. Dzięki temu recykling drewna poużytkowego jest korzystny zarówno dla konsumentów, jak również dla przedsiębiorców i właścicieli firm.

W produkcji naszych wyrobów m.in patyczków do lodów, sztućców drewnianych, szpatułek, mieszadeł zwracamy uwagę na odpowiednie gospodarowanie surowcem. Nasz surowiec jest pozyskiwany tylko z legalnych dostaw potwierdzanych certyfikatem FSC100%.

Bliskie są Ci nasze wartości?

Jesteś przedstawicielem producenta żywności lub hurtowni i potrzebujesz
wysokiej jakości drewnianych produktów w przystępnej cenie?

Skontaktuj się z nami już teraz

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności