05/05/2021
Drewno jest bardzo cennym surowcem. Odpowiedzialną i zrównoważoną produkcję umożliwia działanie zgodne z normami FSC. Jakie korzyści niesie certyfikacja drewna?
Certyfikacja FSC – odpowiedzialna produkcja i bezpieczna konsumpcja.
Przy produkcji wyrobów drewnianych szczególnie istotna jest świadomość ekologiczna i efektywne wykorzystanie surowca. Spełnienie najwyższych standardów środowiskowych, społecznych oraz ekonomicznych jest możliwe dzięki zastosowaniu drewna oznaczonego etykietą FSC. Certyfikacja gwarantuje, że materiał został pozyskany bez nadmiernej ingerencji w środowisko naturalne i przetworzony zgodnie z obowiązującymi normami. Dzięki temu konsument zyskuje pewność, że zakupiony towar został skontrolowany na każdym etapie procesu produkcyjnego. Co należy wiedzieć o certyfikowanych wyrobach drewnianych?
Zasady uzyskania i cele certyfikacji łańcucha pochodzenia produktu.
FSC to międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Uzyskanie certyfikatu FSC 100% jest możliwe dzięki spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim, drewno wykorzystane do produkcji musi pochodzić wyłącznie z lasów certyfikowanych w systemie FSC. W przypadku rynku polskiego jednym z najlepiej sprawdzonych źródeł są Lasy Państwowe. Można pozyskać z nich wysokiej klasy drewno bukowe i brzozowe, które cechuje nie tylko niezwykła funkcjonalność, ale też – atrakcyjność wizualna.
Etykieta FSC 100% gwarantuje, że wyrób nie został wykonany kosztem środowiska leśnego, zwierząt lub innych użytkowników. Z kolei certyfikacja łańcucha pochodzenia produktu służy weryfikacji materiału. Proces polega na śledzeniu materiału na każdym etapie produkcji – od czasu wycinki w lesie aż do przekazania produktu konsumentowi. Procedura ma na celu sprawdzenie, czy surowiec został prawidłowo zidentyfikowany i przetworzony zgodnie z normami.
Jak przebiega produkcja wyrobów drewnianych?
Produkcja wyrobów z certyfikowanego drewna musi być przeprowadzona w sposób efektywny oraz odpowiedzialny. Do wytworzenia patyczków do lodów, jednorazowych sztućców lub mieszadełek do napojów używany jest surowiec o najlepszej jakości. Warto podkreślić jednak, że pozostała ilość surowca również jest praktycznie wykorzystywana, na przykład do produkcji zrębki drzewnej. Dzięki temu żadna część pozyskanego drewna nie zostaje zmarnowana.
Zalety zastosowania drewna brzozowego i bukowego
Drewno bukowe i brzozowe charakteryzuje się czystością, wytrzymałością i dużą trwałością. Jest wytrzymałe na pęknięcia i złamania. Oprócz tego, idealnie nadaje się do wytwarzania produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Pozwala na produkcję wyrobów gładkich, higienicznych i neutralnych dla doznać smakowych. Dodatkowo, dzięki możliwości dowolnego formowania sprawia, że wyroby są wygodne w użytkowaniu.